Korenie rozoznávame podľa tvaru, farby a povrchu. Veľmi často sa zamieňajú guľaté semená horčice, čierneho korenia, nového korenia a borievky. Preto musíme vedieť, že semienka horčice sú pomerne malé a žlté. Čierne korenie, ktoré je približne rovnako veľké ako nové korenie, poznáme podľa zmrašteného povrchu, kým nové korenie má povrch pomerne hladký. Borievkové semeno je väčšie ako spomínané korenia a je čierne. Semienka horčice sa ľahko zamieňajú za drobné bobuľky bieleho korenia s hladkým povrchom.
Korenie uskladňujeme v pohároch so zabrúsenou zátkou alebo v koreničkách z plastickej látky s dobrým uzáverom. Umiestňujeme ich v suchej, dobre vetranej miestnosti. Keď kúpime korenie v papierových vrecúškach, doma ho presypeme do koreničiek, pretože v otvorenom vrecúšku by vypáchlo. Korenie ľahko prijíma pach iných potravín, preto ho uskladňujeme oddelene.
Kapary kupujeme naložené v soli alebo v octovom náleve. Chránime ich nielen pred vlhkom a teplom, ale aj pred svetlom. Na svetle strácajú peknú zelenú farbu, blednú a hnednú. Nasolené kapary pred použitím opláchneme, aby sme pokrmy, do ktorých ich pridávame, nepresolili.
Klinček zapichnutý v cibuli pridávame k ryži pri dusení. Odoberá nepríjemný zápach po vrecovine a dobre ju ochutí.
Korenie do marinád a moridiel na naloženie 1000 g mäsa (diviny) má obsahovať: 1 bobkový list, 5 znriek čierneho korenia, 3 zrnká nového korenia, 1 cibuľu, 200 g koreňovej zeleniny; na divinu pridáme ešte 2 až 3 zrnká borievky.
Ľahké paštétové korenie sa používa na paštéty z bieleho mäsa a hydiny. Tvorí ho zmes 10 g majoránu, 1 bobkového listu, štipka tymianu a bazalky, 3 g klinčekov, 2 g muškátového orieška, 1 g muškátového kvetu, 5 g bieleho korenia. Podľa chuti a spôsobu prípravy pridávame na 1000 g paštétovej hmoty asi na špičku noža toto korenie.
Ťažké paštétové korenie do mäsových sekanín, diviny a pod., je zmesou 5 g klinčekov, 5 g zázvoru, 5 g muškátového orieška, 5 g bazalky, 5 g tymianu, 4 g bieleho korenia, 4 g čierneho korenia, 4 g papriky, 4 g bobkového listu, 4 g majoránu, 3 g nového korenia, 2 g muškátového kvetu. Všetko korenie utlčieme najemno. Na 1000 g paštéty pridáme 1 až 2 dávky (1 dávka - na špičku noža).
Poliekové korenie obsahuje aromatické výťažky, ktorými zlepšujeme polievky, omáčky, nátierky a pod. Pridávame ho až do hotových pokrmov, ktoré už ďalej nevaríme, varením korenie stráca chuť i vôňu. Korenie sa predáva v tekutej forme alebo lisované v kockách. Medzi ne patria napr. kocky Masox, ktoré používame jednak na hovädzie vývary, jednak ich pridávame ako polievkové korenie do polievok a omáčok.
Medovníkové (perníkové) korenie dostaneme v obchode už pripravené a s medovníkovým (perníkovým) kypriacim práškom. Dobrú zmes si môžeme namiešať aj doma: do 1000 g cesta pridáme 5 g škorice, 5 g klinčekov, 5 g nového korenia, 10 g anízu, 10 g badiánu a kúsok vanilky. Všetko korenie pomelieme najemno alebo potlčieme v mažiari a premiešame.
Zelené korenie nie je len pažítka, petržlenová vňať, kôpor, ale aj listy estragónu (paliny), šalvie, trebuľky, ligurčeka, medovky ai. Tieto voňavé byliny majú jemnú chuť a veľmi dobre ochucujú pokrmy a naviac v čerstvých listoch je veľa vitamínu C.
Majorán pridávame až do hotových pokrmov, ktoré potom dlho nevaríme, pretože stráca vôňu a dostáva horkastú chuť.
Mletá paprika má peknú červenú farbu. Obsahuje farbivo, ktoré je nerozpustné vo vode, ale dobre sa rozpúšťa v tukoch. Preto papriku nepridávame do hotovej polievky alebo omáčky priamo, ale najskôr ju v kastróliku rozpustíme v troške horúceho tuku a až potom pridáme do omáčok a polievok. Iba tak bude mať pokrm jasnočervenú farbu.
Fenikel sa už v rukách Rimanov menil na výborné dochucovadlo omáčok. Iráčania ním posýpajú chlieb, Indovia spestrujú celú vegetariánsku kuchyňu. Taliani ho pridávajú do salámy.
Borievka patrí medzi jednu z mála divo rastúcich korenín mierneho pásma. Okrem tradičnej slovenskej borovičky sa jej darí najmä v zverinových a kapustových jedlách.
Aníz sa používa hlavne na prípravu sladkých polievok, koláčov, cukroviniek, likérov a aperitívov. Uľahčuje totiž trávenie a osviežuje dych.
Sezamové semienka sa dobre vynímajú na sladkom pečive, ale v Indii, Číne a Japonsku ich vedia ešte inak oceniť; potraviny v nich obaľujú a potom pečú. Ako u nás v strúhanke.
Capsicum sa do svetovej gastronómie zapísalo zlatým písmom. Vari nijaké iné korenie nemá vo svojom rode toľké odrody, druhy, farby, vône, tvary a chute, ako táto zelenina - korenina.
Herbes de Provence - provensálske byliny spozná Francúz hneď s prvými kulinárskymi pokusmi. Obyčajný tvaroh, maslová nátierka, šalát, zemiaky, praženica či múčne placky získavajú s provensálskymi bylinami zaujímavú chuť.
Chillies je ideálne pre fajnšmekrov, ktorým je obyčajná pálivá paprika málo pálivou. Dávkovať však treba mierne, aby za dobrým pôžitkom nenasledoval zápal žalúdka alebo čriev.
Badián sa zbiera zo stromov vysokých 8 metrov. Plody sa na ňom objavujú až v šiestom roku, ale potom sa na strome rodia rok čo rok asi do sto rokov.
Muškátový kvet uctievajú aj voňavkári. V kuchyni sa teda uplatňuje všade tam, kde by to malo sladučko voňať - v dezertoch, varenom víne, mliečnych nápojoch, pudingoch, vaječných a syrových pochúťkach.
Zaziki sa hojne používajú v Turecku a Grécku. Tamojšiu národnú nátierku rovnakého mena si pripravíme pomocou bieleho jogurtu, majonézy, cesnaku, šalátovej uhorky, soli, kôpru, no a korenia Zaziki.
Paella sa volá nielen koreninová zmes, ale predovšetkým španielske národné jedlo; cibuľu, dva druhy nakrájaného mäsa, ryžu a paradajky opražíme a podusíme, ochutíme korením, zalejeme vývarom a varíme domäkka. Pridáme nakrájané vajcia, papriku, hrášok a v trúbe zapečieme.
Diétne koreninové zmesi - Talianska zmes, Parížska zmes, Bulharská či Španielska rybia zmes dokazujú, že aj diéta svedčí gastronómii a gastronómia svedčí diétam.
Na ktorý pokrm aké korenie?
Toto je v zásade otázka chuti. Tip, ktorý vám uľahčí rozhodovanie: Do mlynčeka
na korenie dajte rovnaké množstvo oboch druhov bieleho a čierneho korenia!
Tip: Čerstvo pomleté korenie má náhderne ostrú a korenistú chuť. Preto mlynček na korenie rozhodne patrí do každej domácnosti nielen ako dekorácia.
Kedy korenie vydrží v koreničke čerstvé?
Do koreničky pridajme niekoľko zrniečok celého korenia. Udržujú mleté korenie
čerstvé a dodávajú mu arómu. V každom prípade však patrí na stôl aj mlynček
na korenie.
Ako sa dá
korenie rozdrviť?
Keď nemáme poruke mlynček, môžeme zrnká rozdrviť pomocou malého triku: položíme
ich na drevenú dosku, prikryjeme plastikovou fóliou a dnom panvice ich roztlačíme.
Čo robiť,
ak je jedlo prekorenené?
Ďalej ho varíme bez pokrievky. Tak sa zvyčajne chuť korenín zmierni.
Ako pripraviť
ohnivé jedlo?
Len korenie nestačí. Experimentujeme s tabaskovou omáčkou, ostrým chilli korením
(dostať ho čerstvé i sušené), s kajenským korením a štipľavou mletou paprikou.
Všetky tieto koreniny dodávajú pokrmu pálivú chuť.
Pozor: Paprika a kajenské korenie na rozpálenom
tuku zhorknú, preto sa nesmú pražiť!